Ar kada nors teko perskaityti visą darbo sutartį iki galo? Jeigu taip - džiaugiamės, kad susipažįsti su darbo sąlygomis ir įsipareigojimais. Tačiau patirtis rodo - ne visi kandidatai yra linkę nuosekliai iki galo perskaityti darbo sutarties tekstą. Dėl ne iki galo išdiskutuotų darbo sutarties sąlygų neretai ateityje gali kilti konfliktinių situacijų, todėl žinoti savo ir darbdavio teises, įsipareigojimus ir pareigas yra būtina. Šį kartą paruošėme tau trumpą atmintinę - į ką, mūsų personalo atrankos specialistų nuomone, svarbiausia atkreipti dėmesį pasirašant darbo sutartį.
Darbo pradžia - bandomojo laikotarpio sąlygos
Jeigu įmonėje bandomasis laikotarpis privalomas - turi atkreipti dėmesį į išdėstytas bandomojo laikotarpio sąlygas. Įprastai per bandomąjį darbo laiką darbuotojas yra ne tik supažindinamas su kolegomis ir įmonės kultūra, tačiau jo metu yra įvertinami darbuotojo gebėjimai, darbo kokybė, komunikacijos ir kiti svarbūs darbui įgūdžiai. Ne mažiau bandomojo laikotarpio metu yra stebima ir darbuotojo motyvacija. Atmink, kad bandomojo laikotarpio metu toks pats įvertinimas galioja ir Tau - tai skirtas laikas tau susipažinti ir įvertinti, ar ši darbo vieta yra tinkama. Darbo sutartyje būtinai atkreipk dėmesį į bandomojo laikotarpio trukmę - pagal Lietuvos įstatymus, laikotarpis negali būti ilgesnis kaip trys mėnesiai, o jį pratęsti - draudžiama. Taip pat atmink, kad bandomojo laikotarpio metu tiek darbdavys, tiek Tu, darbo sutartį galite nutraukti anksčiau, nei įprasta - įspėjant prieš 3 darbo dienas, nebent sutariate kitaip. Jeigu liksi įmonėje dirbti toliau - nenustebk, jei darbo sutarties sąlygos gali šiek tiek kisti - bandomojo laikotarpio metu gali paaiškėti tavo stipriosios, silpnosios pusės, kurios gali nulemti tolimesnes Tavo pareigas įmonėje.
Tavo funkcijos ir atsakomybės
Pasirašant darbo sutartį, rekomenduojame kruopščiai perskaityti ir aptarti su darbdaviu nurodytas Tavo funkcijas nurodytoje darbo pozicijoje. Dėl neaptartų darbuotojo funkcijų įprastai kyla ginčai, nes pasitaiko atvejų, kuomet darbuotojui skiriamos užduotys, kurios darbo sutartyje nėra apibrėžtos. Jeigu Tavo būsimo darbo funkcijos apibrėžtos neaiškiai, pernelyg abstrakčiai - visuomet gali tartis su darbdaviu ir šias funkcijas detalizuoti. Darbo sutartyje turėtų būti paminėtos Tavo pareigos, pagrindinės, papildomas atsakomybės. Taip tiek Tu, tiek darbdavys būsite užtikrinti, kad bus vykdomos tik šioms pareigybėms priklausančios užduotys.
Darbo užmokestis
Be abejo, darbo užmokesčio susitarimas žodžiu turėtų būti užfiksuotas ir raštu darbo sutartyje. Darbo sutartyje atkreipk dėmesį, ar nurodytas toks pat atlyginimo dydis, kurį sutarėte su darbdaviu. Jeigu darbas pamainomis ir mokamas valandinis užmokestis - būtinai atkreipk dėmesį į valandinius skirtingo paros meto atlyginimo tarifus. Jeigu šie skaičiai skiriasi nuo to, ką sutarėte žodžiu - labai rekomenduojame pasikalbėti su darbdaviu ir pakoreguoti skaičius į tokius, kokie jie turėtų būti - taip būsite užtikrinti dėl sąžiningo atlyginimo išmokėjimo. Taip pat peržiūrėk atlyginimo išmokėjimo sąlygas - iki kada atlygis turi būti išmokamas, ar atlyginimas išmokamas su avansu ar atskirai. Atmink - darbo užmokestis mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, nebent sutariate kitaip.
Konfidencialumo įsipareigojimai
Labai svarbi darbo sutarties dalis - konfidencialumo įsipareigojimai. Kuomet įsidarbini įmonėje, įprastai gauni prieigą prie specifinių duomenų, supažindinama/-as su komercine įmonės informacija, o bet koks tokios informacijos platinimas gali užtraukti ne tik įspėjimus, bet ir milžiniškas finansines baudas, o kartais net ir baudžiamąją atsakomybę. Todėl darbo sutartyje įprastai visuomet būna konfidencialios ir kitos įmonės informacijos naudojimo aprašas. Taip pat šioje dalyje gali būti aprašomos ir nekonkuravimo sąlygos - rekomenduojame labai atidžiai visa tai perskaityti.
Darbo sutarties nutraukimo sąlygos
Ši darbo sutarties dalis nemažiau aktuali, nei visos kitos. Atkreipk dėmesį į sąlygas dėl įspėjimo, kad išeini arba esi atleidžiama/-as iš darbo vietos. Svarbu, kad įspėjimo terminas būtų protingas, kad Tu ir darbdavys galėtumėte suplanuoti tolimesnius veiksmus - Tau, žinoma, reikės imtis naujo darbo, o darbdaviui - naujo darbuotojo/-os paieškų. Taip pat būtinai peržiūrėk, kokius darbus, kokias funkcijas būtinai turi atlikti, jeigu nuspręsta Tavo darbo sutartį nutraukti. Taip abi pusės bus užtikrintos, kad Tau išeinant visi darbai bus padaryti, o darbdavys per tą laiką, turbūt, spės rasti tinkamą darbuotoją Tau pakeisti.
Turbūt kiekvienas iš Jūsų sutiks, kad savo teisių, funkcijų, įsipareigojimų ir pareigų, konfidencialumo ir kitų sąlygų žinojimas - būtinas, norint įmonėje jaustis saugiai ir užtikrintai. Šie patarimai - mūsų rekomendacijos Tau, kad žinotum tai, kas būtina sąžiningai ir teisingai darbo sutarčiai. Visuomet patartina pasirašant darbo sutartį padiskutuoti su darbdaviu ir išsiaiškinti visus niuansus, kad abi pusės būtumėte saugios dėl įsipareigojimų vykdymo. Na, o jei viską sutarėte - linkime sėkmės naujose pareigose!
Turi klausimų, ieškai ar nori keisti darbą? Susisiek su mumis - pasistengsime rasti Tau tinkančių darbo pasiūlymų! Rašyk užklausą mums elektroniniu paštu [email protected] arba skambink mums telefonu +37065615550.