Personalo atranka – procesas, kuris gali kelti iššūkių tiek patyrusiam žmogiškųjų išteklių vadovui, tiek patyrusiam kandidatui. Ko gero nesuklysime sakydami, kad vis dėlto daugiau streso patiria kandidatai, ypatingai, jeigu perėjus visą atrankos procesą jie išgirsta, kad į darbą priimtas kitas asmuo. Tačiau kandidato patirtis net ir pranešant, kad darbo jis negavo yra labai svarbi. Šįkart pateikiame keletą patarimų, kaip suteikti kandidatui grįžtamąjį ryšį taip, kad būtų kuriama geroji kandidato patirtis ir kartu nenukentėtų Jūsų reputacija.
Pranešant žinią kandidatui, kad jis nepateko į tolimesnius atrankos etapus arba, kad darbo pasiūlymą pateikėte kitam kandidatui, turėtumėte išlikti profesionalūs ir dalykiški. Pirmas žingsnis – nepamirškite informuoti apie tai kandidato. Nereta praktika, kad jeigu įmonė rado darbui tinkamą kandidatą, atrankoje dalyvavę kandidatai užmirštami. Informuokite nepraėjusius atrankos kandidatus elektroniniu paštu, o jeigu norite prisidėti prie pozityvesnės kandidato patirties kūrimo – susisiekite telefonu gyvam kontaktui. Pasistenkite žinią pranešti nesivadovaujant emocijomis – niekada nežinote, galbūt ateityje teks susitikti kandidatą kontaktų mugėse, konferencijose ar bendradarbiauti prie bendrų projektų.
Suteikiant kandidatams grįžtamąjį ryšį reikėtų suteikti konstruktyviai, remiantis faktais ir patirtimi viso atrankos proceso metu. Norėdami paaiškinti (atminkite, kad galite paaiškinti, o ne jokiu būdu teisintis, kodėl priėmėte vieną ar kitą žmogų) savo sprendimą kandidatui, galite trumpai aptarti įgūdžius, asmenines savybes kurios, Jūsų ieškomai pozicijai užpildyti yra būtinos ir tinkamos, o kurios ne ir kodėl. Tikėtina, kad kandidatas argumentuotą nuomonę bus linkęs priimti pozityviau.
Kad naujas darbuotojas nesunkiai įsilietų ir sugyventų su komanda, prisidėtų prie įmonės kultūros – labai svarbu. Jeigu Jūsų darbo pobūdis reikalauja intensyvaus kasdienio komandinio darbo, o kandidatas, nors ir turi stiprius įgūdžius, bet yra visiškai individualistas – tiek Jūsų komandai, tiek kandidatui bus labai sunku susidirbti. Aptarkite šiuos aspektus su kandidatu. Šiuo atveju kandidatas turėtų suprasti, kad darbo negavo ne dėl įgūdžių ar patirties stokos, o dėl vidinės kultūros, darbo pobūdžio faktoriaus.
Ko gero dažnas kandidatas žinią apie tai, kad jis negavo darbo, gali priimti gana jautriai, todėl subtilumas ir gebėjimas išlaikyti kandidato pozityvų nusiteikimą – itin svarbus. Norime pabrėžti, kad suteikiant grįžtamąjį ryšį svarbu ne tik profesionaliai pateikta informacija, bet ir atvirumas. Nuoširdus kandidato įvertinimas ir trumpas argumentuotas paaiškinimas, kodėl šį kartą atrankoje jam nepasisekė, padės kandidatui ne tik pažvelgti į Jus, kaip į itin korektišką darbdavį, bet ir suteiks naudos tobulėjant ateityje.
Žinoma, kiekvienam kandidatui, ko gero, tokio grįžtamojo ryšio suteikimui ne visuomet atrasite tiek laiko resursų kiek norėtumėte, tačiau bent keletą trumpų įžvalgų kandidatams pateikti stenkitės visuomet. Trumpi patarimai ir Jūsų įvertinimas išlaikys Jūsų gerą reputaciją, o kandidatams padės neprarasti motyvacijos tolimesnėse darbo paieškose.