Atgal

Moterys dirba daugiau, o nuopelnus prisiima vyrai: pasakė, kodėl Lietuvoje toks modelis veikia

Patarimai
Moterys dirba daugiau, o nuopelnus prisiima vyrai: pasakė, kodėl Lietuvoje toks modelis veikia

Dažnai moterims trūksta pasitikėjimo savimi, kad yra nesustabdomos ir viską sugeba ne blogiau nei vyrai. Jos apsiima atlikti ne savo užduotis ir nedrįsta vadovui pasakyti: „ne“ net tuomet, kai jis pakelia algą niekuo prie sėkmės neprisidėjusiam kolegai. Kaip moterims įgyti daugiau drąsos ir savivertės?

Moterys menkina savo indėlį

„Moterys dažniausiai prisiima atsakomybę už visą komandą, o rezultatus priskiria ne sau asmeniškai, bet vadovui sako: „tai mūsų visų pasiekimas“. Vyrai dažniausiai įvardina, kad „aš padariau tą ir tą“, nors nebūtinai jis vienas dirbo su tuo projektu, o visa komanda. Moterys linkusios savo nuopelnus sumenkinti, o vyrai – išaukštinti“, – pastebi tarptautinės personalo valdymo ir atrankų kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė Diana Blažaitienė. Kaip rašoma pranešime spaudai, dažnai moterys nedrįsta pakalbėti su vadovu ir nutyli tiesą net tuomet, kai jis paaukština jos kolegą ir jam pakelia atlyginimą už jos darbo nuopelnus. Neištvėrusios tokios neteisybės, moterys verčiau ryžtasi keisti darbą. Tačiau ta pati situacija kartojasi ir kitame darbe. „Moterims reikia pasimokyti kai kurių dalykų iš vyrų, – šypsosi D. Blažaitienė. – Vyrai lengvai įvardina savo kuriamą vertę: „sukūriau“, „pritraukiau“, „padariau“, „įgyvendinau“. Jie moka pasididžiuoti net tuo, ką padarė visa komanda“. Ji pastebi, kad moterys, net turėdamos puikią idėją, dažnai bijo ją pristatyti darbdaviui. Jos labai atsargiai renka žodžius: „ar galėčiau“, „bandyčiau“, „aš galiu ir klysti“, „aš abejoju“, „nesu tikra“. „Moterims reikia pasitikėti labiau savimi ir pristatyti idėjas ar pasiūlymus drąsiai, be jokių dvejonių. Jei ji sako, kad pati abejoja, tai ir kitas žmogus taip pat žiūrės į jos pasiūlymą – su abejone, –atkreipia dėmesį D. Blažaitienė. – Svarbu, kad moterys pačios tikėtų, kad gali įgyvendinti idėją, drąsiai pristatytų savo viziją“.

Personalo atrankų ekspertė tikina, kad kiekviena moteris yra unikali ir turi savo stiprybių, tik reikia išmokti jas atskleisti ir pateikti kaip privalumą.

Išmokti per minutę pristatyti savo vertę

Dažnai kandidatai per personalo atrankas gauna iššūkį – per minutę pristatyti save. „Svarbiausia surasti ir sugebėti įvardinti savo vertę, pavyzdžiui, „vystau verslą“, „kuriu strategijas“, „įgyvendinu verslo idėjas“, „esu idėjų generatorius“. Svarbu sau atsakyti į klausimą sąžiningai, kuo aš esu išskirtinis, kokią vertę sukuriu, kodėl verta rinktis mane, kuo mano sprendimų būdai skiriasi nuo kitų, kaip galiu panaudoti savo stiprybes ir privalumus, kaip galiu padėti darbdaviui spręsti jo problemas“, – patarimais dalinasi D. Blažaitienė. Tiek moterims, tiek vyrams išsigryninti savo vertę naudinga: keičiant darbą bus paprasčiau ją pateikti per atrankas, lengviau siekti paaukštinimo ar didesnio atlyginimo, pritraukti investuotojų, kurti naują verslą ir panašiai. „Teisingai suformuotas asmeninis įvaizdis padeda įvairiose gyvenimo situacijose ir srityse. Kitas svarbus dalykas – tas įvaizdis, požiūris ir vertybės turi sutapti ir visose srityse: tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, tiek socialiniuose tinkluose“, – įspėja kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė.

Moterys sugeba išsaugoti ryšius

Daugiau pasitikėjimo ir savivertės moterys gali įgyti plėsdamos savo socialinį kapitalą – dalyvaudamos moterų ar verslo klubuose. © Shutterstock nuotr. „Verslo klubuose moterys gautų joms trūkstamo padrąsinimo, pasitikėjimo savimi ar įkvėpimo. Svarbu užmegzti ryšius ir už darbo ribų bei juos puoselėti, aktyviai įsitraukti į veiklas. Tuomet pažįstamų ir patikimų žmonių ratas didėja, darbo kolegos nebėra vieninteliai, kurie pažįsta tave“, –pataria D. Blažaitienė. Ji pastebi, kad būtent moterys sugeba užmegzti ilgalaikius ryšius ir moka juos išlaikyti. Kita problema, kad moterys nedrįsta tų ryšių „išnaudoti“ netekusios darbo. Moteris bijo, kad niekas nepagalvotų, kad ji naudojasi pažintimis, todėl kai reikia pagalbos, ji nedrįsta prašyti. „Socialinis kapitalas – vertybė. Tačiau svarbiau ne kiekis, o kokybė, kaip gerai pažįstu savo kontaktus. Geriau turėti 50 patikimų žmonių, su kuriais palaikau reguliariai ryšį, kurie žino, kas aš esu, kuo gyvenu ir aš žinau apie juos, negu turėti socialiniuose tinkluose 5 tūkstančius „draugų“, nes dauguma jų tavęs kaip ir nepažįsta, kažin, ar pagelbėtų“, – sako D. Blažaitienė. Kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė supranta, kad pripažinimas, sėkmė ar nuosavas verslas „nenukrenta iš dangaus“, viską reikia pelnyti. „Tai yra sunkus darbas kiekvieną dieną. Tačiau labiausiai moterims trūksta pasitikėjimo savimi, kad joms pavyks ir jos gali tai padaryti. Moterys ir sėkmingus verslus gali sukurti, kurie taptų šeimos pragyvenimo šaltiniu, tik joms reikia padrąsinimo ir pastūmėjimo. Tuomet jos yra nesustabdomos,“ –pastebi D. Blažaitienė.

Šaltinis: https://www.delfi.lt/darbas/darbo-aplinka/moterys-dirba-daugiau-o-nuopelnus-prisiima-vyrai-pasake-kodel-lietuvoje-toks-modelis-veikia.d?id=83639493

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai