Atgal

Kuo skiriasi specialistas nuo profesionalo?

Nuomonė
Kuo skiriasi specialistas nuo profesionalo?

Ar kada pagalvojote, kad specialistas ir profesionalas, nors skamba panašiai, yra visiškai skirtingos sąvokos? Per daugiau nei dešimt metų praktikos spėjome pastebėti, kad kandidatai ar darbuotojai gali būti puikūs specialistai, tačiau ne visi parodo nepriekaištingą profesionalumą. Šį kart dalinamės savo įžvalgomis - kaip atskirti patyrusį profesionalą nuo užkietėjusio savo srities specialisto?  

 

Teorija vs. praktika

Turbūt pats pamatinis skirtumas, kuo savo srities specialistas skiriasi nuo profesionalo - tai sukauptų teorinių bei praktinių žinių “bagažas”.  Neretai specialistai turi labai tvirtą teorinį žinių pagrindą, kurį naudoja savo darbui atlikti, o tuo tarpu profesionalas turi ne tik svarų teorinių žinių pagrindą bet ir turi solidžios patirties, kuria gali remtis įgyvendinant tam tikras užduotis. Sukaupta teorinių bei praktinių žinių kombinacija prisideda ne tik prie kokybiško darbo, tačiau ir prie gebėjimo kritiškai mąstyti, greičiau orientuotis įvairiose situacijose, net jei jos yra problematiškos. Specialistas tuo tarpu gali pasigirti savo giliomis teorinėmis žiniomis, kurios itin pasitarnauja atliekant kruopštumo, tikslumo ir preciziškumo reikalaujančius darbus.

 

Nusiteikimas vs. neblėstanti motyvacija

Užsibrėžtų rezultatų nesunkiai galima pasiekti atradus tinkamą motyvacijos metodą. Pasiryžimo ir nusiteikimo įvykdyti užduotis prasme tiek profesionalas, tiek specialistas gali būti labai stiprūs. Tačiau specialistai dažniau save apriboja būtent žinių pritaikomumu ir taip grindžia būsimų rezultatų sėkmę. Profesionalas - taip pat grindžia savo darbų sėkmę teorinėmis žiniomis, tačiau daugelį jo sprendimų lemia praktinių žinių, metodų pritaikymas. Tikėtina, kad profesionalas būtų linkęs ieškoti daugiau sprendimo būdų, o motyvacija ir noras įveikti iššūkius būtų stipresnis nei praktinių žinių stokojančio specialisto.

 

Viena sritis vs. plataus profilio žinios

Vienas pagrindinių dalykų, kuo skiriasi specialistas nuo profesionalo - sukauptų žinių gylis. Dirbant kartu su specialistu ir profesionalu galima pastebėti, kad specialistas daugiau orientuojasi konkrečiai tik į savo sritį ir žinios tampa labiau specifinės - taip demonstruojamas specialisto ekspertiškumas jo srities klausimais. Tuo tarpu profesionalas savo srities žinias ne tik gilina, tačiau ir bando aprėpti susijusias sritis, turi suvokimą apie susijusių industrijų ar sričių veiklas - tai lemia šiek tiek didesnį profesionalo lankstumą savo srityje.
 

Profesinės vertybės

Profesinių vertybių puoselėjimas - kiekvieno specialisto ir profesionalo pasirinkimas. Tiek stiprus specialistas, tiek pažengęs profesionalas gali turėti itin stiprias profesines vertybes, tokias kaip - punktualumas, atsakingumas, lyderystė ir panašiai. Verta paminėti, kad specialistas labiau linkęs orientuoti į savo srities gylį, tad daugelis puoselėjamų vertybių orientuotos į vieną sritį. Tuo tarpu profesionalas domisi ne tik savo, bet ir susijusiomis, aplinkinėmis sritimis, tad pasižymi lankstumu ir lengvesniu prisitaikymu prie įvairių situacijų. Kalbant apie tai - tapti profesionalu - kiekvieno specialisto tikslas. Tam reikia nemažai įdirbio, propaguoti profesines vertybes, nepamiršti domėtis ir aplinkinėmis sritimis, kad plėstųsi žinių ir patirties laukas.

Turbūt nesuklysime dar kartą pabrėždami, kad tapti profesionalu - kiekvieno specialisto siekis. Ekspertiškumas savo srityje tai tik ledkalnio viršūnė. Profesionalumas slypi ne tik sukauptose žiniose ir praktikoje, bet ir propaguojamose vertybėse, gebėjime mąstyti laisvai, nevaržomai tačiau nepamirštant mąstyti kritiškai.  

Siekime profesionalumo kartu - pradėkite nuo stiprias profesines vertybes turinčių darbuotojų! Skambinkite telefonu 865955596 arba siųskite užklausą el. paštu [email protected] ir gaukite Jūsų poreikius atitinkantį pasiūlymą.


 

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai