Atgal

Kuo skiriasi personalo atrankų ir įdarbinimo įmonės?

Informacija
Kuo skiriasi personalo atrankų ir įdarbinimo įmonės?

“Kokiu principu Jūs dirbate? Kiek kainuoja įdarbinimo paslauga? Kiek išlaidų reikės norint išvažiuoti į Norvegiją?“ Neretai susiduriame su tokiais klausimais. Natūralu, kad prieš pateikdami asmeninę informaciją darbo ieškantys kandidatai nori išsiaiškinti ar teikiama paslauga yra kokybiška. Tačiau dažnai kreipdamiesi į personalo atrankų įmonę, žmonės įsivaizduoja, kad jiems bus suteikta įdarbinimo paslauga (dažnai tai nutinka todėl, jog įmonės dėl pavadinimų panašumų yra maišomos), tačiau personalo atrankų įmonės veiklos tikslas yra kiek kitas. Todėl būtent šį kartą ir aptarsime skirtumus tarp personalo atrankų bei įdarbinimo agentūrų.
 

Darbo kryptis

Bene esminis skirtumas - personalo atrankų įmonių klientai - įvairios įmonės, kurioms trūksta ar skubiai prireikia darbuotojų. Personalo atrankų įmonių užduotis - išsiaiškinti įmonių vadovų lūkesčius ir poreikius darbuotojo atžvilgiu. Jie turi itin konkrečius reikalavimus, kuriuos turi atitikti kandidatas - neretai nurodomas reikalingas išsilavinimas ar turimi darbo patirties metai  ir kiti panašūs kriterijai.

Tuo tarpu įdarbinimo agentūrų klientas yra potencialus įmonės darbuotojas. Įdarbinimo agentūros siekia išsiaiškinti potencialaus darbuotojo reikalavimus norimai darbovietei. Priešingai nei personalo atrankų įmonės darbo specifikoje, kandidatų įdarbinimo agentūra ieško rečiau - dažniausiai į tokią agentūra kreipiasi patys kandidatai, kurie nori būti įdarbinti.

Tiek personalo atrankų įmonės, tiek įdarbinimo agentūros vykdo tam tikrus paieškos procesus. Praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet į įdarbinimo agentūras kreipiasi ne tik kandidatai, bet ir darbdaviai, todėl tarpusavyje įdarbinimo agentūros ir personalo atrankų įmonės būna painiojamos.

 

Kiekybės ir kokybės santykis

Kaip jau minėjome, personalo atrankų įmonės klientas - įmonė, kuriai reikalingas darbuotojas. Tokios įmonės į personalo atrankų mechanizmą dažniausiai įsisuka su tikslu rasti aukštas pareigas galinčius užimti darbuotojus. Kokybiškai tokio darbuotojo atrankai taikomi įvairūs atrankos testai, pokalbiai ir kiti atrankos metodai. Toks paieškos procesas gali užtrukti iki keleto savaičių ir ilgiau, jei norima atrinkti labiausiai tinkantį kandidatą.

Kalbant apie įdarbinimo agentūras – į jas dažniausiai kreipiasi žmonės, kuriems darbą rasti kiek sunkiau. Įmonės klientai dažnai ieško labai konkrečios profesijos, kandidatai neretai neatitinka reikalavimų, neturi daug darbo patirties. Tokiu atveju įdarbinimo agentūros suteikia pagalbą: pagal kandidato kvalifikaciją, įgūdžius kandidatui yra ieškoma darbo vieta. Jei į įdarbinimo agentūras kreipiasi darbdavys (įmonė), jie dažnai ieško didesnio kiekio darbuotojų vienu metu (pavyzdžiui 15 žmonių galinčių dirbti viešbutyje sezono metu). Tokioms įmonėms kandidato profesinės žinios nėra pagrindinis veiksnys - tokiu atveju įdarbinimo agentūros padeda kandidatams įsidarbinti kur kas greičiau.

 

Mokesčių mitai

Daugelis kandidatų nustemba, kuomet išgirsta, kad bet kokie “dokumentų ruošimo” ar “atrankos” mokesčiai yra nelegalūs. Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/123/EB dėl paslaugų vidaus rinkoje, nuo 2010 m. Lietuvoje yra draudžiama imti mokesčius už bet kokį tarpininkavimą įdarbinant (Kaip atpažinti netikrą įdarbinimo agentūrą, galite skaityti čia: https://goo.gl/jaZIcU). O remiantis Tarptautinės darbo organizacijos Konvencijos 7-uoju straipsniu: ”privačios įdarbinimo agentūros nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nereikalauja, kad darbuotojai visiškai arba iš dalies sumokėtų bet kokius mokesčius ar padengtų bet kokias išlaidas”. Vadinasi kandidatas jokiu atveju mokesčių mokėti neprivalo. Viisais atvejais tokioms įdarbinimo ar personalo atrankų įmonėms už paslaugas moka būsimi kandidato darbdaviai t.y. įmonės.

 

Reikėtų nepamiršti, kad tiek įdarbinimo agentūra, tiek personalo atrankų įmonė turi skirtingas darbo strategijas ir skirtingus tikslus. Tačiau nepaisant šių verslų skirtumų – abu jie siekia palengvinti darbą darbdaviams ir suteikti darbo vietas kandidatams.

 

Jeigu turite klausimų ar norite pasidalinti savo patirtimi susijusia su įdarbinimo ar personalo atrankų įmonėmis, mielai kviečiame atsiųsti mums savo istoriją el.paštu [email protected].

 

 

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai