Dažnai iš darbo ieškančių kandidatų girdime pačių pačiausių istorijų apie tai, kaip juos apgavo “įdarbinimo agentūros”. Pastaruoju metu ir mūsų įmonė sulaukė tokių aferistų dėmesio, tačiau, laimė, darbo ieškantys žmonės pasiskambina pasitikslinti kilus įtarimams, kad kažkas netaip (nesutampa įmonių pavadinimai, prašoma pinigų ir t.t.).
1. Pirmiausia, pasiklauskite, koks yra tikslus įmonės pavadinimas, įmonės puslapis, kas yra įmonės vadovas ir koks yra tikslus įmonės ofiso adresas. Kam?
2. Atsiliepimai internete. Įveskite į paiešką įmonės pavadinimą+atsiliepimai, kad rastumėte atsiliepimus apie šią įmonę. Jei neigiamų atsiliepimų daugumą – bėkite kuo toliau!
3. Darbas savaitgaliais. Retai kada įmonės dirba savaitgaliais, na, o jei tikrai dirba, pažiūrėkite, ar įmonės, į kurią jus pasikvietė, ofisas yra ne laikinai sukurtas, ar sutampa įmonės, į kurią jus pasikvietė pavadinimas ir iškabos prie ofiso. Būna atvejų, kad aferistai įsikuria šalia kitų tos pačios srities įmonių ir prisistato jų pavadinimu. Kodėl? Pirmiausia, kaip taisyklė, ta šalia priedangai naudojama įmonė turi gerą reputaciją ir neturi jokių neigiamų atsiliepimų internete. Antra, savaitgaliais gi nedirba nei valstybinės įstaigos, kurios galėtų sukčius prigriebti, nei tos kitos įmonės darbuotojai.
4. Ofisas. Jei nutiko taip, kad papuolėte pas apgavikus, kurie naudojasi kitos įmonės pavadinimu, bet jūs tai pastebėjote ir paklausėte, kodėl skiriasi pavadinimai ir jei jums sako, kad yra sudaryta sutartis su kita įmone – paprašykite parodyti tą sutartį, ji turėtų būti PATVIRTINTA NE TIK PARAŠAIS, BET IR ANTSPAUDAIS.
5. Įdarbinimo mokestis. „Įdarbinimo“, „atrankos“ ar „dokumentų ruošimo“ mokesčių ėmimas yra NELEGALU! Remiantis 2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/123/EB dėl paslaugų vidaus rinkoje, nuo 2010 m. sausio 5 d. Lietuvoje negalima imti mokesčių už tarpininkavimą įdarbinant užsienyje.
6. Sutartis. Žmonės dažnai pasakoja, kad atvažiavo, atrodo viskas kaip ir patikimai, netgi darbo sutartį davė pasirašyti! Pirmiausia, PERSKAITYKITE darbo sutartį, antra, paprašykite, kad jums duotų ABIEJŲ ŠALIŲ pasirašytos sutarties kopiją, su darbdavio parašais IR antspaudu.
7. Asmens dokumentai. Nepateikite savo dokumentų ar jų kopijų įtartiniems asmenims! Dažnai darbo užsienyje ieškantys kandidatai siųsdami savo CV prisega ir paso ar asmens tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą. To daryti negalima, nes nežinote kur ir kokiais tikslais bus panaudoti jūsų asmens duomenys (greitieji kreditai, banko paskolos, ir t.t.).
Tikimės, kad šis straipsnis padės jums apsisaugoti nuo nelegalaus įdarbinimo atvejų, kuomet iš jūsų paimami pinigai, pažadamas darbas užsienyje, o darbo kaip nėra, taip nėra. Manome, kad geriausias sprendimas siekiant apsisaugoti nuo tokių atvejų yra informacijos sklaida, todėl prašome perskaityti šią informaciją bei ja pasidalinti su artimaisiais, draugais, pažįstamais.
Ieškote darbo Lietuvoje ar užsienyje? Siūlome peržiūrėti mūsų darbo skelbimus.