Personalo atranka, o ypatingai aukštesnių vadovų atranka, yra daug laiko ir išmanymo reikalaujantis procesas. Vadovas turi išmanyti ne tik esminius verslo, bet ir lyderystės principus. Jau gerą šimtmetį psichologų, politologų ir kitų sričių mokslininkų tyrinėjamas lyderystės fenomenas apibrėžia nemažai skirtingų lyderystės formų. Daugelyje teorijų lyderystė apibrėžiama kaip tam tikros įtakos darymas ir komandos transformavimo procesas. Norint efektyviai dirbti su komanda, pravartu išaiškinti, kokio lyderio tipą atitinkate.
Žemiau pateikiami keturių skirtingų lyderystės tipų aprašymai ir 16-kos trumpų, kruopščiai paruoštų klausimų testas, kuris padės suprasti, kurį lyderio tipą labiausiai atitinkate.
Klasikinis verslininkas
Klasikiniams verslininkams svarbu kompanijos puoselėjamos vertybės, tačiau pelningi sandoriai jiems rūpi labiau. Jie steigia lyderiaujančias įmones ir kuria produktus, kurie visada pasiteisina. Klasikinis verslininkas projektų pristatymuose ir sandorių sudarymo procesuose jaučiasi kaip žuvis vandenyje. Priiminėdamas rimtus sprendimus, kaip, pavyzdžiui, naujo produkto įvedimą į rinką – jis susikoncentruoja ties sudėtingais skaičiavimais ir finansine grąža.
Modernusis misionierius
Šio tipo lyderių tikslas yra ne tik finansinė verslo sėkmė - jie siekia būti pripažintais ir svarbiais. Jų veikloje atsispindi ryškus originalumo ir išliekamumo faktorius. Konkurencija jiems nėra prioritetas. Misionieriams kur kas svarbiau turėti įtakos, inicijuoti pokyčius. Jeigu misionieriai mato, jog verslo sandoris neatneš greitos finansinės grąžos, bet propaguos tam tikras vertybes ar požiūrius, jie tokį sandorį sudarys.
Problemų sprendėjas
Jokie lyderiai nevertina savo sukauptos patirties taip, kaip vertina problemų sprendėjas. Jie visą savo dėmesį sutelkia į konkrečius rezultatus. Šie lyderiai vadovaujasi tokia logika – jeigu šis sprendimas pasiteisino praeityje, jis būtinai pasiteisins ir dabar. Tačiau, kad ir kaip konservatyviai tai skambėtų, problemų sprendėjai yra tie lyderiai, kurie pirmi imasi spręsti sudėtingas dilemas ir ieško naujų galimybių. Nors šie lyderiai atsižvelgia į kolegų pasiūlymus, jie yra labiau linkę pasitikėti savo protu. Tokie lyderiai lengvai atpažįstami dėl savo iniciatyvumo.
Idėjų ieškotojas
Šių lyderių prioritetas – konkretūs, bet kartais neįprasti sprendimai. Idėjų ieškotojai pasitiki ne tik savo protu – jie mano, jog genialiausios gimsta ten, kur labiausiai nesitikėtum. Jie dažniausiai pasikliauja savo fantazija, tačiau yra vieni atsakingiausių lyderių tipų. Tokie lyderiai stengiasi į idėjų generavimo procesą įtraukti visus pavaldinius.
Mūsų personalo atrankos specialistas Augustinas Rotomskis teigia, jog universalaus lyderystės stiliaus, kuris vienodai būtų pritaikomas visiems organizacijų vadovams – nėra. Lyderystės stilius priklauso ne tik nuo organizacijos keliamų tikslų ir puoselėjamų vertybių, bet ir nuo asmeninių vadovo savybių. Būtent dėl šios priežasties kiekvienas vadovas turi stengtis organizacijai kurti pridėtinę vertę, išnaudodamas geriausias savo kompetencijas.
Reikia suprasti, jog lyderystė nuolatos balansuoja tarp verslo etikos ir moralės normų. Tai ne tik sėkmės siekimo, bet ir komandos motyvavimo įrankis, todėl norint pasiekti sėkmės versle, savo įgūdžius reikia ugdyti ir nuolatos tobulinti, nesvarbu, ar esate klasikinis verslininkas, ar idėjų ieškotojas.
Nuoroda į testą: http://goo.gl/BFSfhh
Parengta pagal: http://goo.gl/dYmN1E