Atgal

Kaip iš boso tampama lyderiu?

Psichologija
Kaip iš boso tampama lyderiu?

Ar kada nors teko atsidurti ir vadovo, ir lyderio kailyje? Ar pajutote darbo skirtumus? Jausti malonumą dirbant su kolegomis, nurodyti teisingą kryptį ir matyti, kaip skleidžiasi jų profesionalumas siekiant įmonės tikslų – visa tai telpa į lyderystę. Žinoma, griežtos rankos prisilietimo kartais prireikia, tačiau tai itin didelis kiekvieno vadovo galvos skausmas. Vis dėlto, aukso vidurį tarp lyderystės ir vadovavimo atrasti įmanoma.

Barjeras tarp „aš“ ir „jie“

Vienas labiausiai lyderystę įtakojančių virsmų – supratimas, kad lyderis eina kartu su savo komanda, o ne toli priešakyje. Lyderis, eidamas kartu su savo komanda mato viską, kas joje dedasi, prireikus pagalbos - jis gali ištiesti pagalbos ranką. Tuo tarpu vadovas, eidamas priekyje, nemato nieko, kad vyksta jo užnugaryje ir negali kontroliuoti proceso. Daugelio šiuolaikinių įmonių problema, kad dažnai darbuotojai ir vadovai net nesusitinka, arba susitinka retai, o tokiais atvejais darbuotojai jaučia didelį moralinį atstumą nuo savo lyderio. Ilgainiui tokia praktika įmonės vadovui pavirsta „aš ir jie“, o tai nulemia kritusią darbuotojų vidinę motyvaciją, sumažėja jų įsitraukimas į darbą, o įmonės vadovais imama pasitikėti vis mažiau. Įmonės vadovai įprastai turi daugiau darbų, kuriuos kartais tenka atlikinėti gerokai viršijant darbo valandas, tačiau darbuotojai turėtų jausti ir Jūsų indėlį šalia – jei neturite galimybės nuolat būti  biure, stenkitės bent retkarčiais su darbuotojais kontaktuoti telefonu ar elektroniniu paštu. Jei turite laisvo laiko, aplankykite darbuotojus  biure ir pasidomėkite ar jiems reikalinga Jūsų pagalba, kokių problemų kyla ir kaip jas galima išspręsti.

Autoritarizmas versus liberalimas

Vadybos ir vadovavimo įgūdžiai yra nepaprastai svarbūs kiekvienam įmonės lyderiui, tačiau su kiekvieno darbuotojo žingsnio kontroliavimu persistengti nereikėtų. Žinoma, jei įmonėje įgyvendinami minučių tikslumo reikalaujantys projektai, tikriausiai šiokio tokio autoritarizmo neišvengsite nei Jūs, nei Jūsų komanda. Tačiau jei turite galimybę, vietoj griežto nurodinėjimo ir, pavyzdžiui, griežtos terminų kontrolės, leiskite darbuotojams pasiūlyti savo idėjas, skirkite porą valandų „minčių lietui“ ar suteikite galimybę padirbėti ne biure. Darbuotojai, kurių vadovai pasižymi liberalesniu vadovavimo stiliumi, linkę vadovus matyti kaip motyvuojančius mentorius, o kartais kaip ir autoritetus.  

Komunikacija ir įvertinimas

Geras lyderis visuomet tiki ir pasitiki savo komanda. Aiškus atsakomybių paskirstymas, silpnųjų ir stipriųjų vietų identifikavimas leidžia tiksliau deleguoti projekto įgyvendinimui reikalingas užduotis, padeda darbuotojams pasireikšti individualiai, įnešant tinkamą indėlį į komandos darbą. 

Jeigu matote, jog kai kuriems darbuotojams sunkiau sekasi su kažkuriomis užduotimis, pasikalbėkite su jais ir išsiaiškinkite, kurios užduotys juos dirgina, o tuomet kartu ieškokite geriausio sprendimo. Taip pat derėtų elgtis ir priešingu atveju - jeigu pastebite darbuotoją, kurio darbas, rezultatai, ar nusiteikimas daro įtaką visai komandai  – įvertinkite darbuotoją taip, kaip jis (ji) yra nusipelnęs (-iusi). Svarbiausia – lyderis niekuomet nepalieka komandos narių vienų spręsti problemų.

Kiekvienoje įmonė dirba žmonės su skirtingais įgūdžiais, iš kurių suburiamos stiprios ir projektą geriausiai galinčios įgyvendinti komandos. Vadovų-lyderių užduotis – atpažinti darbuotojų silpnybes ir stiprybes, motyvuoti darbuotojus, padėti ir palaikyti savo komandą įgyvendinant projektus. Juk be komandos lyderiais netampama.

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai