Atgal

Kiek kainuoja netinkamai atrinktas darbuotojas?

Atrankos
Kiek kainuoja netinkamai atrinktas darbuotojas?

Ar žinojote, kad netinkama personalo atranka vienam darbuotojui Jūsų įmonei gali kainuoti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų per metus? Netinkamas darbuotojas įmonei gali kainuoti ne tik finansinius, bet ir nematerialius kaštus. Norėdami padėti suprasti kruopščios personalo atrankos svarbą, šiandien papasakosime apie tai, kiek įmonei kainuoja blogas darbuotojas bei dažna darbuotojų kaita.

Kodėl atranką laimi netinkamas darbuotojas? 
Kone pagrindinė priežastis – skubus laisvos pozicijos užpildymas. Dauguma klientų atvirauja, kad dažnai laisvą darbo vietą reikia užpildyti labai skubiai, o laiko ir finansinių išteklių nuosekliai atrankai neužtenka, todėl ir kreipiasi į personalo atrankų įmonę. Pasaulinės žmogiškųjų išteklių valdymo įmonės Career Builder atlikto tyrimo metu paaiškėjo 4 pagrindinės priežastys kodėl netinkamas darbuotojas atsiranda įmonėje, o laiko trūkūmas yra esminė priežastis (38%). Kitos priežastys, kodėl atsiranda netinkamas darbuotojas - darbuotojas nepritampa prie kolektyvo (34%), tinkamai nepatikrinami profesiniai įgūdžiai (21%), nepatikrintos buvusių darbdavių rekomendacijos, atsiliepimai (11%).

Kiek iš tikrųjų kainuoja netinkamas darbuotojas?
Pabandėme ir mes paskaičiuoti, kiek įmonei kainuoja netinkamai atrinktas darbuotojas. Priklausomai nuo darbo užmokesčio ir kitų finansinių priedų, netinkamai atrinktas darbuotojas per metus gali kainuoti įmonei  nuo 15 000 iki 30 000 eurų.

Kaip susidaro tokios sumos? Be finansinių, su darbuotoja alga, mokesčiais, atrankos procesu susijusių kaštų, tūkstantines sumas sudaro ir darbuotojų neproduktyvumas, darbuotojo profesiniai apmokymai, darbo vietos išlaikymo kaštai, sukelta įtampa ir diskomfortas kitiems darbuotojams, neprofesionalumas dirbant su klientais. Žinoma, šių priežasčių visiškai eliminuoti turbūt neįmanoma, tačiau jei jaučiate, kad toks darbuotojas sėdi Jūsų pašonėje – nedelskite imtis veiksmų ir stenkitės spręsti problemas, kad išvengtumėte tiek finansinių, tiek morališkai skaudžių praradimų.

Kaip tokį(-ią) darbuotoją atpažinti?
Žinoma, visiems pasitaiko dienų kaip tyčia, kada nespėjame su terminais ar nepasisekė atlikti skubios svarbios užduoties, tačiau tai neturėtų vykti nuolatos, kad ir kokia būtų Jūsų įmonės politika. Jeigu nesate užtikrinti dėl savo pasirinkimo atrankos metu, bandomuoju laikotarpiu stebėkite darbuotojo veiksmus ir elgesį. Jau minėtame tyrime dalyvavę darbdaviai vieningai sutaria dėl keletos nuostolingo darbuotojo bruožų, kurie padės jį (ją) atpažinti. Tikėtina, kad įmonei nuostolių darbuotojas atneš, jei:

  • nekokybiškai atlieka darbą;
  • negeba dirbti su kolegomis;
  • kolektyvui kelia nuolatinę įtampą;
  • vengia kasdienio buvimo darbovietėje;
  • iššaukia klientų nepasitenkinimą;
  • nuolatos vėluoja su darbų atlikimo terminais.
     

Kaip išvengti netinkamo darbuotojo?
Jeigu nenorite patikėti kandidatų atrankos personalo atrankų įmonėms – stenkitės skirti tam laiko patys. Kruopščiai pasiruoškite darbo pokalbiams, būtinai patikrinkite buvusių darbdavių rekomendacijas, praktinėmis užduotimis patikrinkite darbuotojo profesinius įgūdžius, stebėkite elgesį su kolegomis ir motyvaciją, atsargiai perleiskite bendravimą su klientais ir akcentuokite kokybiško darbo svarbą. Kuo greičiau atpažinsite netinkamai atrinktą darbuotoją, tuo naudingiau bus Jūsų įmonei.

Turite klausimų ar pastebėjimų? Susisiekite su mumis: [email protected]

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai