Atgal

Darbdaviai tikrina socialinius tinklus – normalu ar amoralu?

Patarimai
Darbdaviai tikrina socialinius tinklus – normalu ar amoralu?

Ar kada nors bandėte įvesti savo vardą ir pavardę Google paieškos laukelyje? Būsite šokiruoti, kiek daug jautrios informacijos gali parodyti vos keli klaviatūros paspaudimai. Tikriausiai nebūtų malonu sužinoti, kad taip informacijos apie jus ieško ir darbdaviai. Tačiau kur yra ribos, tikrinant kandidatus? Apie tai kalbamės su personalo atrankų įmonės Soprana Personnel International vadove Diana Blažaitiene.

Įsivaizduokite, kad pretenduojate įsidarbinti rimtoje įmonėje, kurios vadovas pasidomi, kokį įvaizdį kuriate socialiniuose tinkluose. Dažnai užtenka vos vienos audringo vakarėlio nuotraukos ar įžeidžiančio komentaro, kad jūsų kandidatūra į norimą poziciją būtų atmesta. Natūraliai kyla klausimas – nejaugi negalima turėti privataus gyvenimo? Ar darbdaviai apskritai gali taip paprastai tikrinti potencialių darbuotojų paskyras? Oficialus atsakymas – ne. 2018 m. įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui, teisiškai darbdavys be konkrečios priežasties nebegali tikrinti asmeninių socialinių tinklų profilių ir archyvuoti surinktos informacijos. 

Žinoma, BDAR nustatytos taisyklės socialiniam tinklui LinkedIn yra kur kas atlaidesnės, nes tai profesinis tinklas. Vistik kalbant apie Facebook, situacija kur kas aštresnė. Šis socialinis tinklas skirtas asmeniniams ryšiams ir iš esmės neturi nieko bendro su darbo rinka. Būtent dėl to, pernelyg nesukdami galvos, čia viešiname neretai jautrią ar kompromituojančią informaciją. Tuo tarpu darbdaviai nesibodi pašniukštinėti, koks gi žmogus esate iš tikrųjų. Taip, naujasis reglamentas be rimtos priežasties draudžia tai daryti, tačiau, kol informacija nėra kaupiama ir saugoma, ši veikla išlieka darbdavio moralinės atsakomybės klausimas. 

Šiuo atveju dauguma laikosi požiūrio „juk jeigu viešina, reiškia nori, kad būtų pamatyta“. Galbūt, tačiau didžioji moralinė dilema iškyla tuomet, kai pamatytas turinys daro įtaką galutiniam darbdavio sprendimui. Reikia pripažinti, kad realus žmogaus gyvenimas dažnai gerokai skiriasi nuo matomo socialiniuose tinkluose – viena nuotrauka iš vakarėlio dar nereiškia, kad šis asmuo nuolatos vartoja alkoholį; vienas piktas komentaras dar neįrodo, kad žmogus negatyvus ir negerbia kitų. Mes personalo atrankų įmonėje Soprana Personnel International šiuo klausimu laikomės griežtos etikos politikos, todėl niekada netikriname kandidatų Facebook paskyrų. Manau, kad pokalbio metu užduodami tinkami klausimai gali suteikti daug išsamesnės informacijos apie žmogaus charakterio bruožus ar mąstymą. 

Vis dėlto, norite to, ar ne, jūsų socialiniai tinklai bus tikrinami ir darbdaviai spręs, ar jiems tinka jūsų viešoji pozicija, ar tenkina jūsų pomėgiai, interesų sritys, vertins jūsų iškalbą, stebės ar gebate argumentuoti savo nuomonę, ar esate raštingas ir visa tai neabejotinai turės įtakos galutiniam darbdavio sprendimui – kviesti jus į pokalbį, ar ne. Net jeigu jūsų Facebook paskyros nepatikrins personalo atrankų specialistas ar įmonės vadovas, tai padarys būsimas kolega, todėl rekomenduočiau turėti tvarkingus ir reprezentatyvius visus viešuosius profilius.

Norėdami sudaryti teigiamą įspūdį, pateikite tvarkingą ir asmenybę atspindintį aprašymą, venkite viešinti provokuojantį ar diskriminuojantį turinį, gerai pagalvokite, ar tikrai norite dalintis akimirkomis, susijusiomis, pavyzdžiui, su svaigalų vartojimu. Jeigu viešinate įrašus, kurie neturėtų pasiekti darbdavių akių, prisiminkite, kad konfidencialumo nustatymai tam ir skirti – apsaugoti jūsų informaciją nuo nepageidajamų akių.

Visiškai nesvarbu, ar komunikuojate LinkedIn, Facebook ar kitame socialiniame tinkle, laikykitės bendravimo etikos ir nepamirškite, kad kiekvieno darbdavio ar jo darbuotojų moralinės ribos skirtingos, todėl patys turite prisiimti atsakomybę už tai, ką rodote viešoje erdvėje. 

Šaltinis: https://www.delfi.lt/partnerio-turinys/karjera/darbdaviai-tikrina-socialinius-tinklus-normalu-ar-amoralu.d?id=82577035

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai