Atgal

Specialistė: ką reikia žinoti, jei norite į darbą atsivesti gyvūną

Patarimai
Specialistė: ką reikia žinoti, jei norite į darbą atsivesti gyvūną

„Diena praleista dirbant be gyvūno, nesiskaito kaip darbo diena“, – štai tokį posakį galima išgirsti daugelyje vakarų Europos ir Amerikos biurų, kurie gyvūnai yra ne tik įprasti biuro kolegos bet ir komandos dalis. Ką reikia žinoti norint tapti gyvūnams draugiška darbo vieta ir kokia situacija Lietuvoje?

„Gyvūnai biure vis dar daug kontraversijos Lietuvoje keliantis klausimas, o tam įtakos turi ir vis dar dažnai sutinkamas požiūris, kad šuns vieta prie būdos“,– sako tarptautinės personalo valdymo ir atrankų kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė Diana Blažaitienė.

Daugiau naudos nei žalos

Daugybė tyrimų įrodė, kad gyvūnas darbe tikrai pagerina emocinę darbuotojų būseną, nes sumažina stresą ir įtampą darbo vietoje. Greičiausiai nėra efektyvesnio būdo trumpai pertraukėlei priverstinai atitraukti darbuotoją nuo darbo, nei jo noras paglostyti atėjusį šunį ar būtinybė jį išvesti į lauką.

„Gyvūnas biure vienareikšmiškai atneša daugiau naudos nei žalos, tai įrodė ir krūva atliktų tyrimų, ir patirtis. Trumpi pasivaikščiojimai, greiti žaidimai ar net minimalus kontaktas padeda labai greitai atsitraukti nuo protinės veiklos. Net ir kelios minutės gerų emocijų ar juoko yra efektyviausia priemonė kovojant su stresu ir nuovargiu“, – pranešime žiniasklaidai teigia D. Blažaitienė.

Nepaneigiama yra gyvūnų įtaka suteikiant erdvei jaukumo. Darbuotojams biuras tampa malonesne erdve, primena namus, todėl eiti į darbą tampa paprasčiau. Lengviau pasilikti ir tiems, kurie turi padirbėti viršvalandžius, kai jau visi kolegos išėję namo, o kompaniją palaiko augintinis.

„Buvo atliktas eksperimentas, kurio metu buvo tiriamas gyvūnų poveikis konfliktiškai ir nedraugiškai darbo atmosferai. Jo metu darbuotojai, linkę į konfliktus, gavo užduotį be kasdienių darbų kartu rūpintis kate ir šunimi. Po kelių savaičių – darbuotojų tvirtinimu, gyvūnai suteikė darbuotojams daugiau empatijos bei geranoriškumo, todėl atmosfera pagerėjo, o vadovai pastebėjo didesnį produktyvumą“, – pasakoja ekspertė.

Pasitaiko atvejų, kai gyvūnas taip įsilieja į darbo kolektyvą, kad net tampa jo simboliu ar talismanu. Darbo vietos, kuriose leidžiami augintiniai yra daug patrauklesnės ieškantiems darbo, ypač jaunosios kartos darbuotojams, ir gali suteikti ne mažą konkurencinį pranašumą siekiant prisivilioti potencialius talentus.

Ar jūsų augintiniui tikrai patiks kartu dirbti?

Tačiau prieš pradedant taikyti „pet-friendly“ (liet. gyvūnams draugišką) politiką biure, ekspertė pataria išsiaiškinti svarbiausius dalykus: „Jei jūsų darbo vietoje gyvūnai yra leidžiami, apie tai reikėtų įspėti potencialų naujoką per darbo pokalbį. Jei dar tik planuojate jį paversti draugišku gyvūnams, būtina sužinoti, ar nėra alergiškų arba kategoriškai prieš nusiteikusių darbuotojų. Nereikia pamiršti, kad ne visi žmonės yra gyvūnų mylėtojai ar net turi trauminės patirties, todėl gyvūnas darbe jiems suteiks ne džiaugsmą, o diskomfortą“.

Ne visi augintiniai jausis gerai visą dieną būdami tarp žmonių, todėl svarbu atkreipti dėmesį į jo charakterį. Šunys dažniausiai jaučiasi geriau tarp žmonių, o katės labiau mėgsta vienatvę – tad reikėtų įvertinti, ar tikrai augintiniui bus geriau biure nei namuose. Taip pat svarbu pasverti, ar sugebėsite skirti pakankamai laiko augintiniui ir ar erdvė, kurioje dirbate, yra pritaikyta jo poreikiams – yra parkelis pasivaikščiojimui, biure jis turės savo vietą.

Leidžiant augintiniams būti darbo vietoje reikėtų susitarti, kokios rūšys yra toleruojamos, o kurių vestis nederėtų. „Nebe reikalo egzistuoja posakis: „Sutaria kaip šuo su kate“. Kalbant apie uždarą patalpą, net ir skirtingų veislių šunims gali nepavykti kartu sugyventi, todėl būtų gerai nuspręsti, kada ir kokius gyvūnus atsivesite, kad nekiltų pavojingų situacijų. Esant dideliam norinčiųjų dirbti su savo augintiniai kiekiui, reikėtų sudaryti grafiką – pagal skirtingų rūšių poreikį galima nustatyti šunų dienas, kačių dienas ir panašiai. Galima reguliuoti kiek dienų per mėnesį leidžiama atsivesti gyvūnus“, – pataria tarptautinės personalo valdymo ir atrankų kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovė D. Blažaitienė.

Pagrindinės taisyklės

Jei augintiniams leidžiama kartu ateiti į darbą, turi būti griežtos taisyklės, kokie ir kada gali tai daryti. Ekspertė vardina pagrindinius punktus, kurie turi būti apgalvoti:

• Gyvūnas privalo būti vakcinuotas ir sveikos psichikos;

• Augintis turi būti paklusnus, dresuotas ir socializuotas – žino kaip elgtis, nebijo ir nepuola žmonių;

• Nenorintiems dirbti kartu su gyvūnais turi būti sudarytos sąlygos dirbti ten, kur jie patekti negali.   Aiškiai apribotos teritorijos, kur gyvūnai eiti negali;

• Turi būti užtikrinta biuro švara ir tvarka;

• Gyvūnas neturi kelti šurmulio ar nepatogumų kitiems biuro darbuotojams – lojimas, cypimas, nuolatinis išdykavimas;

• Pastato taisyklės turi leisti gyvūnus laikyti viduje;

• Augintinio šeimininkas prisiima visą atsakomybę – daikto sugadinimo ar žmogaus sužeidimo, užpuolimo atveju.

Šaltinis: https://www.delfi.lt/darbas/darbo-aplinka/specialiste-ka-reikia-zinoti-jei-norite-i-darba-atsivesti-gyvuna.d?id=85208653&fbclid=IwAR3wf_3V5k4XjSp42eT0rGvcfHjKrL5o9lswZ_XYMZcUUoCc7sC5f9IVFZA

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!
Gaukite personalo specialistų parengtas įžvalgas bei rekomendacijas sėkmingam personalo valdymui

Panašūs straipsniai